לוגו דרור ישראל עם רקע שקוף
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
כללי

תרופה למכה | שובר גלים

2 באפריל 2021
נקודה

עומר אשואל, בן 34, רכז מחוז חיפה, הנוער העובד והלומד

האתגר הכי גדול היה הכניסה והיציאה מהסגרים, שהמדריכים והחניכים לא יכלו להיפגש פיזית. בכל פעם שהתריעו בחדשות על סגר היינו צריכים לקחת את הפעילות שתכננו ולהתאים להנחיות החדשות. וגם היה צריך ללוות את המדריכים והחניכים. נוצרה מציאות שמצריכה ממדריך להיות הרבה יותר ממדריך.

לקראת שנת הפעילות תשפ"א נכתבה תכנית "שובר גלים" שאמורה לענות בדיוק על זה, עם התייחסות לאתגרים שעולים בכל רשות ופיתוח מענים מותאמים: פעילות חברתית, תגבור בלימודים ופתיחת מרכזי למידה להעצמת בני הנוער וצמצום הפערים הלימודיים שנוצרו, משימה בקהילה שמגבירה את החוסן הקהילתי ומחזקת את תחושת החיוניות והמסוגלות של בני הנוער, מתן כלים בעולם העבודה לבני נוער עובדים או כאלו שמחפשים עבודה ומתן מענה למצבי מצוקה וסיכון. עד כה היו, למרות הסגרים היו הישגים מאוד משמעותיים: קבוצות חדשות שקמו, סמינר הדרכה והשתלמויות למד"צים, טיולים, הכל כמובן תחת ההנחיות.

ע"פ ההנחיות מותר היה להתנדב, אז הרבה מהמפגשים של החניכים והמדריכים היה סביב התנדבות, זה איפשר מפגש פיזי וזה היה מאוורר. הייתה הרבה מאוד עבודה עם הרשויות, בשיחות עם הצוותים העירוניים ועם המפקחים הצלחנו ליצור פעילות רבות. כבר מהסגר הראשון הבנו שלצוותים הרפואיים לא היה מענה חינוכי לילדים שלהם והבנו שצורך גדול כרגע הוא לאפשר להם לעבוד. הקמנו קייטנה לילדי העובדים ב4 בתי חולים במחוז חיפה (ועוד קייטנות רבות בבתי חולים ברחבי הארץ), והמשכנו לעשות זאת גם בשאר הסגרים.

בפורים עשינו מבצע שנקרא 'מחזירים אהבה' בשיתוף עיריית חיפה וההסתדרות. אספנו 500 חבילות לצוותי הרפואה שחניכי הנוער העובד והלומד מילאו אותם וחילקנו בבתי החולים כאות הוקרה לצוותים.

הש"ש שלנו חוו שנה מאוד מאתגרת, הם צריכים להתמודד עם מציאות משתנה מאוד וזה מאוד משמח כי הם מוכנים לאתגר, חלק נכנסו לשנת שירות רגילה ונאלצו להתמודד תוך כדי עם מה שהקורונה הביאה וחלק החליטו לצאת לשנת שירות על אף שידעו שהיא תהיה מאוד מאתגרת. רבים שיצאו לשנת שירות השנה, הצליחו ליצור דברים מדהימים ויצירתיים, ולהרחיב את הפעילות.

לדעתי המטרה הייתה ועודנה לא רק להתגונן ולשרוד במציאת אלא גם להתייחס אליה, להמשיך להיות מי שאנחנו ולהדריך בה.

קו כחול

כתבות נוספות