לוגו דרור ישראל עם רקע שקוף
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מאבקים חברתיים

תנועת דרור-ישראל הובילה והשתתפה בעשרות מאבקים חברתיים, תוך מטרה לקדם את שוויון ערך האדם בחברה ובמדינה. בהפגנות, במחקר, בפעילות חינוכית, ביצירת קואליציות וחיבורים, בפעילות מול רשויות שלטון ועוד. חברי התנועה פועלים באפיקים מגוונים ובמסגרות שונות כדי להפוך את החברה הישראלית לצודקת ושוויונית יותר.

נקודה

2008

דיני נפשות

מאבק למען הסדרת מעמדם של הפליטים בישראל.
גיבוש מסמך מדיניות לישראל ביחס לפליטי רצח עם ולפליטים שנשקפת סכנה לחייהם.

2009

והארץ לא תימכר לצמיתות

מאבק נגד הפרטת קרקעות הלאום.
בקיץ 2009 החליטה ממשלת נתניהו השנייה להפריט את קרקעות ישראל. המדובר הוא בהפרטה הגדולה ביותר בתולדות המדינה, מאות מיליארדים של שקלים, שוויין של קרקעות המדינה והעם היהודי. תנועת דרור-ישראל יחד עם קואליציה של ארגונים מכל גווני הקשת הפוליטית יצאה למאבק בהפרטה זו מתוך ההבנה שהיא מסכנת את קיומנו בארץ ומרחיקה את אפשרות היותה של החברה הישראלית חברה שוויונית וצודקת יותר

2010

המאבק על חנתון

מאבק נגד פינוי קבוצות מחנכים של חברי תנועה שהתנגדו לתהליכי ההפרטה והשינוי שעברו על קיבוץ חנתון. לצערנו, בסיומו של מאבק זה, נאלצו חברי התנועה לעזוב את הקיבוץ.

המאבק נגד יוקר המחייה

מאבק שלווה במחאות מקומיות וארציות על המדיניות הכלכלית של ממשלת ישראל, שבעקבותיו נכתב המסמך "נייר הלקמוס" שפירט הצעות למדיניות חברתית כלכלית ברוח מדינת הרווחה לישראל.

2011

המחאה החברתית

חברי התנועה לקחו חלק מרכזי בהובלת השיח הציבורי הסוציאל-דמוקרטי של המחאה ובהובלת מאהלים רבים ברחבי הארץ (בדגש על הפריפריה). "נייר הלקמוס" שנוסח שנה קודם לכן – מסמך עם הצעות למדיניות חברתית כלכלית שהפך לבסיס הדרישות של המחאה החברתית.

הירתמות להתאגדויות של האגף להתאגדות עובדים במסגרת ההסתדרות הכללית

 בשנת 2011 מתחיל גל התאגדות רחב במשק שמשנה את מאזן העובדים המאוגדים בשוק העבודה הישראלי. אנחנו היינו שם בכל מקום בו העובדים היו זקוקים לתמיכה, עזרה וארגון.

2012

מחאת קיץ 2012

חברי התנועה היו בין מובילי המחאה החברתית, לקחו חלק במאהלים ועזרו לארגן את ההפגנות בקיץ 2012

הקמת קואליציית "זוכרים את הרצח, נאבקים על הדמוקרטיה

קואליציה של תנועות הנוער לנשיאת זיכרון רצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז״ל וחינוך לאור ערכי הדמוקרטיה בחברה הישראלית, והפקת העצרת המרכזית לזכרו. (קישור לחלק באתר שמדבר על הקואליציה?)

מאבק למען הפסקת העסקה קבלנית בשירות המדינה והעלאת שכר המינימום

המאבק שהובילה ההסתדרות הכללית והתנועה לקחה בו חלק הביא בסופו של דבר להסכם חדש בין האוצר והמדינה לבין ההסתדרות שצמצם בצורה משמעותית את העסקה הקבלנית בשירות המדינה ושיפר את מצבן הכלכלי של עשרות אלפי עובדים בישראל.

2013

המאבק להעלאת קצבאות הנכות

חברי התנועה הובילו הפגנות יחד עם ארגוני הנכים, רתמו את התקשורת ופעלו מול משרד האוצר למען הסכם.

2014

פעולה דחופה ומיידית לעצירת רצח העם היזידי

קמפיין תקשורתי להעלאת מודעות לרצח העם היזידי, והובלת כנס בו ניצולים בני העם היזידי סיפרו את עדותם

הקמת קואליציה להסדרת מעמדם של פליטים בישראל

 יחד עם גופים נוספים, תנועת דרור ישראל הקימה קואליציה שפעלה להסדרה חוקית של מעמד הפליטים בישראל, תוך פעילות חינוכית, מחקרית ופרלמנטרית בנושא

2015

הקמת קואליציית "באנו חושך לגרש

בעקבות פרסום הספר תורת המלך והתחזקותה של אידיאולוגיית עליונות יהודית יחד עם גילויי אלימות בשם היהדות בדמות פעולות הטרור ״תג מחיר״, הקימה התנועה יחד עם ארגונים נוספים קואליציה למאבק ברעיונות כהניסטים וגזעניים בחברה הישראלית

קמפיין "מיליון ילדים"

בעקבות נתוני העוני העגומים יצאה התנועה בקמפיין "מיליון ילדים" במטרה לשים סוף לעוני ולרעב בקרב ילדי ישראל, תוך הצעת צעדים קונקרטיים לממשלה סביב הבחירות הכלליות לכנסת

2016

מבצע "חום אנושי"

בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה, יצאה התנועה במבצע לאיסוף ביגוד חם, תרופות ומזון לעקורים סוריים, ושליחתו לסוריה. המבצע נמשך לאורך מספר שנים בשיתוף פעולה עם מנהלת ״הכנסת אורחים״ במשרד הביטחון.

השתתפות בצעדת השוויון

הצטרפות לתנועת הפריפריות ולקואליציה שמארגנת את צעדת השוויון, שמטרתה הבאת סוגיית הפערים בין הפריפריה למרכז לסדר היום הציבורי ודרישה מהמדינה לפעול לצמצום הפערים בתחומי חינוך, בריאות, דיור, תעסוקה, תחבורה ורווחה.

2017

מאבק נוסף להעלאת קצבאות הנכות

ראו 'מאבק להעלאת קצבאות הנכות (2013)'

2018

המאבק בחוק הלאום

הובלת המאבק נגד חוק הלאום יחד עם ארגונים נוספים. השתתפות חניכים ומדריכים בעצרת בכיכר רבין נגד חוק הלאום.

הקמת האסיפה הישראלית

קואליציית ״זוכרים את הרצח, נאבקים על הדמוקרטיה״ שהפיקה את 5 עצרות הזיכרון האחרונות לרצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז״ל משנה את אופן הפעולה שלה ביום הזיכרון הממלכתי ומייסדת את ״אסיפה ישראלית״ – כינוס כלל ארצי של חניכות וחניכים מתנועות הנוער יחד עם הציבור הרחב לדיון בנושאים הבוערים בחברה הישראלית ומאתגרים את הדמוקרטיה שלה.

2019

מאבק על התקנים לשנות השירות

מאבק אותו הובילו חברי התנועה, יחד עם תנועות וארגונים נוספים, נגד הכוונה של משרד הביטחון לצמצם את מספר התקנים למדריכי שנת שירות.

מאבק למען החינוך המקצועי

הובלת מאבק נגד סגירת החינוך המקצועי שמהווה בית לעשרות אלפי נערים ונערות שבאמצעותו הם רוכשים כלים ותעודות מקצוע שמאפשרות להם להשתלב בצורה טובה יותר בעולם העבודה.

תמיכה בחוק הפונדקאות

2020

פרויקט "רקמה אנושית"

הקמת אתר הנצחה חברתי, שיאפשר לכבד ולזכור את הנפטרים ולספר את סיפורם הייחודי. באתר שמות וסיפורים של נפטרי הקורונה – יהודים וערבים, חילונים, דתיים וחרדים – כל אחד מהם עולם ומלואו.

פעילות חירום לילדי הצוותים הרפואיים בעת משבר הקורונה

בפרוץ הקורונה עבדו הצוותים הרפואיים מסביב לשעון בניסיון להכיל את עשרות אלפי המטופלים מידי יום. אותם רופאים, אחיות, אנשי המיון ועוד, מצאו עצמם במציאות חדשה, בה הם נקראים לדגל לטובת ההתגייסות הלאומית להתמודדות עם הנגיף. חברי התנועה בחרו לגבות צוותים אלו, אשר חלקם אף ספגו ביקורת ואף התנקלויות, ולסייע בהפעלת ילדיהם בזמן שהם במשמרות ארוכות בבתי החולים.

מאבק הנכים

השתתפות במאבק להעלאת קצבאות הנכות.

2021

מאבק החקלאים

הצטרפות לחקלאים במאבקם נגד הרפורמה בענף החקלאות. הובלת הפגנות נגד הרפורמה ועבודה מול המערכת הפוליטית במטרה לגנוז אותה.

הגדלת תקציב הבריאות

הצטרפות לקואליציה של ארגונים שדרשה הגדלה משמעותית של תקציב הבריאות במסגרת תקציב המדינה על מנת להתמודד עם השחיקה בבריאות הציבור לאור תהליכי ההפרטה והטיפול במגפת הקורונה.

מאבק העובדות הסוציאליות

הצטרפות למחאת העובדות הסוציאליות למען הסכם שכר חדש שיעצור את השחיקה בתחום ובמערכת הרווחה הישראלית.

מאבק המחנכות-מטפלות במעונות היום המפוקחים

הצטרפות למחאת המחנכות והמטפלות במעונות היום יחד עם העמותות שמפעילות אותם בדרישה להסכם שכר חדש.

פעילות חירום ב"שומר החומות"

התגייסות חברי תנועה לפעילות חירום חינוכית בערים המעורבות במהלך "שומר החומות". מהדרכה, דרך סיוע קהילתי ועד לתגבור מוקדים עירוניים.

2022

מאבק למען פיצוי תושבי גבעת עמל

השתתפות במאבק תושבי גבעת עמל לקבלת פיצוי מהממשלה בעקבות הפינוי שלהם.

מאבק נגד יוקר המחייה

מחאה לאור עליית מחירי הדלק ופרסום סקר רחב בנוגע לעמדת הציבור על אחריות הממשלה לעליות המחירים.

פעולת חירום נוכח המלחמה באוקראינה

שליחת משלחות מדריכים לפולין לטובת פעילות חינוכית לפליטים אוקראיניים, איסוף תרומות בארץ, פעילות חינוכית לקליטת העלייה מאוקראינה ותחזוק קייטנות עולים בבתי מלון לאורך מלחמת רוסיה-אוקראינה

מאבק להסכם שכר חדש למורים

הצטרפות למורות והמורים במסגרת מאבקן למען הסכם שכר חדש מול המדינה שיוכל לשמור על מערכת החינוך הציבורית ולהעלות את יוקרתו של מקצוע ההוראה.

2023

מאבק למען הסכם מסגרת חדש לעובדי המדינה והעלאת שכר המינימום

מאבק לצד ההסתדרות הכללית להסכם מסגרת חדש שיפצה על השחיקה בשכר עובדי המדינה והמגזר הציבורי ויבטיח להם ביטחון תעסוקתי וכלכלי ובכך גם יחזק את המגזר הציבורי כולו.