לוגו דרור ישראל - לבן

רוג׳ום - רשת קהילות צעירים

השינויים המהותיים שהעולם עובר בעשורים האחרונים, בשוק העבודה בכלכלה גלובלית, התפתחות הרשתות וטכנולוגיות חדשות, משבר האקלים העולמי, קצב הילודה ועוד, מפגיש את הצעירות והצעירים באתגרים ייחודיים שטרם נראו בעוצמות שכאלו, אם בכלל.

אנו עדים להתפתחותו, במונחים היסטוריים, של שלב חיים חדש – צעירים – אשר עד כה נדמה כמשמש שלב מעבר בין הנעורים להיות מבוגרים. באבחנה עדינה, שלב החיים צעירים, בנקודה זו של חיינו, מצביע על כך שאין זה תהליך "עוברי" בו ידועה הדרך שהצעיר אמור לעבור והתוצאה שאליה יהפוך בסיומו, אלא פרק בחיים להתעצבות של דורות (לאור מקבץ הבחירות המהותיות בשלב זה – כניסה מלאה לשוק התעסוקה, רכישת השכלה אקדמית, השתקעות במקום מגורים, זוגיות ארוכת טווח, הקמת משפחה, התבססות בקהילה ועוד).

לצד וכחלק משוק תעסוקה לא יציב ומשבר כלכלי, הצפת מידע וריבוי אפשרויות, צמיחתן של ערים גדולות ואורבניות צפופה, חוויה של זרות והתפוררות הקהילה, איום קיומי אקלימי, משבר אמון בהנהגות והתנגשות של מחנות ושבטים בחברה, אנו מזהים הזדמנויות!

דור ה-Y הינו הראשון לחוות במובהק שהכינו אותנו כל השנים האלו, לקראת בגרותנו, לעולם שכבר אינו קיים, ואם הדרכים הידועות מובילות למבוי סתום – עלינו לסמן דרכים חדשות.

מתוך זה הקמנו את רוג'ום – רצינו ליצור לעצמנו מרחבים להיפגש, ללמוד ולשנות, לברר במשותף את מציאות חיינו כצעירים בישראל, לבדוק מה עובד לנו, מה לא ולפעול למען העולם שאנחנו רואים בו את עתידנו.

גילינו שמפגש הוא גם הפתח וגם הדרך לדברים גדולים, ליצור את מה שאנחנו רוצים, וזה הפך להיות לב העניין, אז יצרנו את הקרקע הכי טובה למפגשים מזדמנים ומתמשכים – קהילה!

היום פועלות 6 קהילות רוג'ום בערים היוצרות רשת קהילות צעירים ארצית של מאות צעירים. הקהילות פתוחות להצטרפות של משתתפים חדשים, לצד חברים קבועים. כל קהילה יוצרת פעילות משל עצמה, לפי רצון החברים בה, ומקיימת סדנאות, מעגלי למידה, תרבות עצמית, חגים, פסטיבלים ועוד. בקהילות פועלות קבוצות שונות: מעגלי גברים ומעגלי נשים, קבוצות של תנועה ומשחק, קבוצות להט"ב, צוותים שמארגנים מפגשים לחגים, מועדים וקבלות שבת, קבוצות כלכלה וחברה, ועוד.

כחלק מהפעילות המקומית הקהילות מפתחות גם פעילות ארצית – סמינרים, טיולים, קמפינג בטבע – הזדמנות להיפגש עם צעירות וצעירים מכל הארץ, ללמוד, להכיר, להחליף רעיונות, להיפתח לדברים חדשים, לקבל השראה וליהנות. הפעילות הארצית הינה חלק בלתי נפרד ובעזרתה אנו יוצרים את הרשת ולוקחים אותה קדימה להתפתחות של הקהילות ולשינוי בהיקף גדול יותר בחברה.

בשנים האחרונות פיתחנו פרויקטים ארציים:

1. מסע צעירים לפולין המפגיש בין צעירים מחלקים שונים בחברה סביב השואה, זהות יהודית והבחירה לחיות בארץ.

2. ארץ טרופית – תכנית לצעירים בחקלאות בשיתוף דרור מטעים חינוכיים וקטיף ישראלי, התנסות בחיי קבוצה, תכנים משמעותיים ולחסוך כסף בקיץ.