לוגו דרור ישראל
חדשות 2022, כללי

קול דמי אחיך

26 באפריל 2022

אסופת שירה על שואת העם היהודי ועל רצח עם בעריכת מיה ולנטיין

אודות 

אסופת השירה "קול דמי אחיך" חושפת את תופעת ההשמדה העצמית של האנושות. השירים שנבחרו מייצגים מגוון עמים ותרבויות שנקטלו ברצח עם. השירה משקפת את השלכות התופעה על התרבות, השפה והזהות של עמים אלה. האסופה מביאה את נקודת מבטם של גברים, נשים וילדים שהם קורבנות של רצח עם.

הכרך הראשון מוקדש לשואה ומובא בו ”השיר על העם היהודי שנהרג“ מאת יצחק קצנלסון ז“ל. השיר מורכב מחמישה-עשר פרקים, בכל פרק חמישה-עשר בתים. קצנלסון מתאר בשיר את תהליך ההשמדה של העם היהודי בשואה ואת המרד הרוחני והמזוין של תנועת דרור בגטו ורשה, בו השתתף בעצמו. קצנלסון כתב את השיר בין אוקטובר 1943 לינואר 1944, בזמן שהיה עצור עם בנו במחנה ויטל שבצרפת. השיר נכתב כקינה לעם היהודי מתוך פרספקטיבה ייחודית של “משורר אחרון” שנותר כדי לספר את סיפור עמו שנהרג. יצחק (אנטק) צוקרמן, ממנהיגי מרד גטו ורשה, העיד:

“רבותי, אני מודיע שליצחק קצנלסון, באופן אישי, לא היה אקדח והוא לא ירה אפילו ירייה אחת, ולא הרג אף גרמני. אבל מה שהוא עשה זהו מרד.”

"זכרונותיו ודבריו של י. צוקרמן", עדות י"א, 1994, עמ' 45

“השיר על העם היהודי שנהרג” פורסם לראשונה בעברית בשנת 1949, בתרגומו של מנחם זלמן וולפובסקי, בהוצאת הקיבוץ המאוחד. יותר מחמישים שנה מאז פרסומו האחרון, הדפסתו מחדש נובעת מתקווה שהשיר יתפוס מקום של קבע במדף הספרים הישראלי. אחרית דבר מאת העורכת מצורפת לכרך זה.

הכרך השני מכיל יותר ממאה שירים מרחבי העולם, שנכתבו בעקבות אחת-עשרה רציחות עמים שהתחוללו במאות העשרים והעשרים ואחת, בשם דתות ואידאולוגיות שונות. רוב השירים מתורגמים ומתפרסמים לראשונה בעברית, וחלק מהשירים נכתבו במיוחד עבור אסופה זו.
הכרך מחולק לשלושה-עשר פרקים. אחד-עשר מהם מאגדים שירים שנכתבו על אותו רצח עם ובהם רקע היסטורי קצר בתחילת כל פרק. שני הפרקים הנוספים מאגדים שירים שעוסקים בשני רעיונות מרכזיים: “רוח האדם” – שירים על אנושיות ועל מרד ו”גַּלְעֵד” – שירים על זיכרון ועל הכחשה. קורות חיי המשוררים המשתתפים באסופה נכללים בסופה.

הוצאת האסופה לאור היא תולדה של שיתוף פעולה בין דרור לנפש ו"הוועד למאבק ברצח עם – ארגון יהודי וכלל אנושי", שהוקם ע"י תנועת דרור ישראל ופועל לאור הציווי היהודי "לעולם לא עוד“. הספר נולד מתוך אמונה שמתן במה לקולות הנדכאים, מחזק את המאבק בהכחשת רצח עם.

ציור הכריכה: קין והבל – אבנר מוריה

כתבות נוספות