לוגו דרור ישראל
חדשות 2021, כללי

אוגוסט כאן ויאללה בלאגן | מה עושים עם הילדים?

9 באוגוסט 2021

אוגוסט כבר כאן, הקייטנות ובתי הספר של החופש הגדול הסתיימו ולהורים שבינינו נשאר כמעט חודש עד שהילדים חוזרים לבית הספר, אבל עד אז – הם פה. בחום, במזגן, בכיף, בשיעמום ובלמידה. אז לכבוד אוגוסט, אספנו לכם כמה סיפורים מהתנסויות של חברי תנועה במענה על השאלה:

מה עושים עם הילדים במשך חודש ללא מסגרת, כשההורים בגדול עדיין עובדים?

יש מסגרות קבועות שנמשכות לאורך כל הקיץ" מספרת איה דותן מהקיבוץ העירוני בשכונת שפירא בתל אביב, "יש את קבוצת "הג'ירפות" של מסיימי הגנים, קבוצת "סהר" של מסיימי א'-ג' וקבוצת "הדולפינים" (לשעבר "הדולפינים הקשוחים אימפריה") של מסיימי ד'-ז'.

גפן מעבירה פעילות יצירה לילדים בתל אביב

מי מדריכים את הקבוצות?
לכל קבוצה יש הורים שמדריכים בקביעות ונוספים מדריכים מתחלפים מהקיבוץ, ובכל יום יש הורה אחר שמגיע להדריך לצד המדריכה הקבועה. בנוסף, אצל הג'ירפות ואצל סהר יש בכל יום חוג שמישהו מקבוצת הדולפינים מעביר.


ילדים בכיתה ד' לילדי גן ויסודי, כן?
כן, זה משהו שהם החליטו לקחת על עצמם ולכל אחד בקבוצה יש תחום עניין שהוא רוצה ללמוד אותו טוב יותר וגם להעביר לקטנים ולחשוף אותם אליו, דווקא בגלל שפערי הגילים קטנים יחסית (אבל מאוד משמעותיים בגיל הזה), זה יכול לתת לשחר עוד שותפים למשחקי DND שהוא מלמד כרגע, לתרה לעשות דברים מגניבים עם סליים, לגפן ללמוד וללמד יצירה ולנבו ונגה להתנסות בהדרכה ובהקראת סיפורים.

שחר מלמד DND

מדהים. אילו עוד פעילויות הם עושים?
יש ממש לו"ז של פעילויות בתוך הבניין, אם זה יצירות משותפות או יחידניות של קבוצת זהר, ימי בריכה או ים, פעילויות בועות סבון, הכנת אוכל ועוד כל מיני דברים שעשינו כשהיינו מדריכים בנוער העובד והלומד או שחלקנו עושים היום בתור גננים, גננות מורים ומורות.

בבאר שבע יש כרגע פחות ילדים ורובם גם קטנים יותר, לכן אופי הפעילות שניר מבאר שבע מספר לנו עליה, הוא קצת אחר
"יש את הבסיס, שזה סך הכל שלושה ילדים בגילאי 3-6, שלי ושל חברים מהקבוצה שלי. יש עוד 6-7 ילדים מהקבוצות האחרות באזור בגילאים קרובים שמצטרפים כשהם רוצים וכשהלו"ז שלהם פנוי. בכל יום יש פעילות שאחד משלוש ההורים שארגנו אותה מדריכים, יש שיר ששרים כל בוקר, קצר כזה של 4 שורות"

איך הוא הולך?
שים לב, זה לפי הלחן של "חללית" של דודה
הילדים מכירים את השיר?
בגדול, אבל הלחן קליט, זה הולך ככה:
קייצת שובבימות עושים פה כייף חיים
משחקים ונהנים עם כל החברים
יום בריכה בישול ויצירה
 ים של חברות כיף שמחה ואהבה

האמת שממש קליט! ומה הפעילויות שאתם עושים?
יצרנו לו"ז לכל הקיץ עם פעילויות יצירה, משחקים, למידה… דברים כיפיים שנותנים כישורי חיים בסיסיים. בכל בוקר יש פעילות באחד הבתים, ופתחנו גם קבוצת וואטסאפ של ההורים לילדים בפעילות ואנחנו מוסיפים אטרקציות ופעילויות לצהריים או אחה"צ בכל פעם שאנחנו רואים איזה אירוע עירוני חדש או פעילות שאנחנו רוצים לקחת אליה את הילדים, בסופ"ש הזה אנחנו במחנה ים עם כל הילדים וההורים שאחת הקבוצות מארגנת. וחלקנו גם אנשים כישרוניים אז אנחנו עושים עם הילדים פעילויות של נגרות, מוזיקה, ציור וכמובן גם מחנה ים.

ילדי באר שבע

מגניב. יש לך טיפ להורים לאוגוסט?
תשקיעו כמה שעות במחשבה על החודש, תתכננו אותו כמה שיותר מבחינת פעילויות ומבחינת סידור בין ההורים ותחברו את זה עם חברים או שכנים, תזכרו שבדרך כלל יש סבים ודודות שיכולים להגיע לעזור ובעיקר תהנו 🙂

ליאור ונילי מקיבוץ אשבל, מספרות על מערך שלם שפועל במשותף יחד עם קיבוץ רביד
"בגלל שאין המוני ילדים בכל שכבת גיל וגם כדי לגוון, עשינו את זה ביחד שני הקיבוצים. יש 3 קבוצות בדומה למה שיש בתל אביב, כשהעיקרון המנחה הוא ליצור בכל יום זמן נכבד של מפגש בלתי-אמצעי בין החניכים, לצד האטרקציות החיצוניות, חשוב לנו שיהיה את הזמן שבו הילדים "מפעילים" את עצמם.

איך זה נראה?
למשל אם אנחנו הולכים לים, לבריכה או לטיול, או אפילו עושים יצירה – אנחנו לא רוצות שהמדריכה תהיה המרכז שאליה כל החניכים פונים כדי שתבדר אותם, אלא שיהיו אחד מול השני, שידברו, יתייעצו, ישחקו. במשך חלק מהפעילות אנחנו יוצרות מרחב למשחק חופשי ולא מפעילות את הילדים בעצמנו, כדי לאפשר לילדים לפתח סקרנות ודמיון. בשאר הזמן אנחנו יוזמות וגם במרחב החופשי למשחק אנחנו מתערבות בקונפליקטים אם צריך, אבל ההתפתחות של הילדים נובעת גם מהמקום העצמאי שלהם.

ילדי אשבל ורביד

וזה עובד?
הרבה יותר טוב ממה שהיית חושב. ילדים הם חברותיים מטבעם והם מסתדרים יופי ביחד. התפקיד שלנו הוא לשמור עליהם, לתת להם את הכלים ללמוד ולהתפתח וכמובן גם לעבור איתם תהליך חינוכי, אבל גם מאפשרות לתהליך החיברות הטבעי והדמיון היוצר לקרות.

מי מדריך את הקבוצות?
אז יש אותנו (נילי וליאור) ויש עוד מדריכים קבועים, אבל בכל יום יש שני הורים שמצטרפים לקבוצה של הקטנים ושני הורים שמצטרפים כל אחד לאחת הקבוצות הבוגרות יותר. מן הסתם הורים מעדיפים להדריך בקבוצות של הילדים שלהם וגם הילדים נהנים מזה יותר, אבל גם שם תהליך החיברות לא נפגע. בנוסף, גם הילדים הגדולים מעבירים פעילויות לקטנים, כל אחד מהגדולים שלנו העביר פעילות אחת לאורך הקיץ בנושא שעניין אותו, לא צריך ללכת רחוק.

קיר טיפוס

זה עובד ככה כל אוגוסט?
לא בדיוק. מהרגע שמסתיימות מסגרות הקיץ בבתי הספר ובתנועה, יש את הפעילות הזו שנמשכת בין שבועיים לשלושה, באמצע אוגוסט יש תקופה של שבועיים שבה יש "קייצות הורים" שדומות יותר למה שיש בבאר שבע, שבהן ההורים מתארגנים על פעילויות ואטרקציות במשותף ומי שרוצה מגיע, ובשבוע האחרון של אוגוסט, שבו כל עובדי ההוראה בגנים ובבתי הספר חוזרים להיערכות, אנחנו חוזרות לפעילות שלנו עם הילדים.

ויש לך טיפ להורים לאוגוסט?
תאפשרו לילדים לפגוש ילדים אחרים. לראות הצגות וסרטים זה תמיד נחמד, אבל לצד זה כדאי להפגיש אותם עם ילדים, זה מוריד אצלם את הפחד מילדים אחרים גם בהמשך החיים והופך אותם לחברותיים יותר.

פעילות עם חיות ברביד

כתבות נוספות