לאחר שנים של התפוררות החוסן החברתי, בתקופה האחרונה יותר ויותר צעירים בוחרים להקים קהילה של חיי שיתוף ופעולה למען החברה שבה הם חיים. אלה הם הקיבוצניקים העירוניים – חלק מהם מתנועת דרור ישראל, שהקימה כבר 20 קיבוצי מחנכים בישראל, והיד עוד נטויה.
![קיבוץ המחנכים של דרור ישראל בבאר שבע](http://drorisrael.wpengine.com/wp-content/uploads/2017/11/haim-309092014-chag-soucot06-300x200.jpg)
צילום: חיים הורנשטיין
בלב העיר העתיקה של באר שבע, במבנה עירוני ובו ארבע דירות, נמצא הקיבוץ של המאה ה-21. 30 החברים המתגוררים בדירות חולקים ביניהם הכל – חשבון הוצאות, שימוש בכלי רכב, סלון, מטבח, ואפילו שירותים. הם גם עובדים יחד, בשלל פעילויות לקידום החינוך והרווחה של תושבי העיר; ומקבלים החלטות, גדולות כקטנות, בפורום משותף שבו לכל אחד ואחת זכות דיבור.
![קיבוץ המחנכים של דרור ישראל בבאר שבע](http://drorisrael.wpengine.com/wp-content/uploads/2017/11/haim-309092014-chag-soucot01-300x200.jpg)
צילום: חיים הורנשטיין