לוגו דרור ישראל עם רקע שקוף
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
נקודה
מרד של תקווה, שואה וגבורה

נפרדים מפולדק

19 בנובמבר 2020

ביום חמישי ה-19 בנובמבר 2020, הסתלק מעמנו יהודה מימון (פולדק) – מאחרוני הלוחמים שנותרו בחיים מפעולת המרד בקפה "ציגנריה" שבקרקוב והוא בן 96.

פולדק נולד ב-2 בפברואר 1924 בעיר קרקוב שבפולין בשם לאופולד וסרמן. בנעוריו הצטרף לתנועה החלוצית "הצופה" ולאחר מכן לתנועת "עקיבא" שהייתה הגדולה בתנועות הנוער בקרקוב. פולדק וחבריו למחתרות "החלוץ הלוחם" ו"איסקרא", חברי תנועות הנוער החלוציות בקרקוב, היו לראשונים לשאת את נס המרד המזוין נגד הגרמנים על אדמת אירופה בחג המולד 1942. בן 18 השתתף פולדק כקשר בפעולת המרד ההירואית בקפה ציגנריה בקרקוב.

ברבות השנים זכינו לפגוש אותו פעמים רבות, ושמענו ממנו שוב ושוב את סיפור המרד, סיפור התנועה וסיפור הבחירה בחיים. בהערצה סיפר תמיד על חבריו ועל מדריכיו שנפלו במלחמות היהודים. פולדק התיירא מן השכחה והזהיר ממנה. בקשתו תמיד הייתה להמשיך ולספר את סיפורם של חבריו וחברותיו לתנועה, שמרדו עבור שלוש שורות בהיסטוריה. במילותיו של מדריכו שמעון (שימק) דרגנר: "כאשר תבקרו בפולין, בית הקברות הגדול ביותר של העם היהודי, ותרצו למהול את הכאב הנורא בקורטוב של גאווה, לכו למקום בו שכן בית הקפה "ציגנריה" בקרקוב ואמרו: כאן, במקום הזה, ב-22 בדצמבר 1942, נוער יהודי מורד, נוקם וגאה חקק עבורנו בדמו, שלוש שורות בהיסטוריה.

"אחד העם, שעל תורתו חינכה תנועת "עקיבא", אמר כי לעם ללא עבר אין עתיד. לוחמי קרקוב רשמו פרק מפואר בעברנו. אנחנו חייבים להם את העתיד."אנו נוסיף בענווה למלא את צוואתו, ונמשיך לספר באהבה ובגאווה אודות סיפור גבורת היהודים בכל דרך שנוכל. לעד ינון זכרם של פולדק וחבריו.

תהא נשמתו צרורה בצרור חיינו ועמנו לעולמי עולמים.

קו כחול

כתבות נוספות