אודות דרור ישראל

מהי תנועת דרור ישראל?

תנועת דרור ישראל היא תנועה חברתית, חינוכית ושיתופית שנוסדה בשנת 2006. במסגרת התנועה פועלים להגשמת ערכי שיוויון ערך האדם, ציונות, דמוקרטיה ושלום, מאות בוגרים ועשרות אלפי חניכים ומשתתפים במסגרות מגוונות בכל רחבי הארץ.

מהם המפעלים החינוכיים של תנועת דרור ישראל?

המפעלים החינוכיים של דרור ישראל מקיפים עשרות אלפי חניכים ומשתתפים מגיל הגן ועד גיל זיקנה, ופועלים בכל מגזרי האוכלוסייה בישראל, מקרית שמונה שבצפון ועד אילת שבדרום. אופני הפעילות מגוונים. אנחנו פועלים בבתי ספר, גני ילדים, מכינה קד"צ, פנימיות ומועדוני נוער: בסדנאות חד יומיות, סמינרים, מסעות וטיולים, בפעילות של תרבות ויצירה וחיזוק הקהילה.

דרור ישראל היא תנועת האם של שלוש תנועות:

תנועת הנוער העובד והלומד

התנועה הגדולה והמגוונת בישראל הפועלת בכל רחבי הארץ –  בקרב בני נוער יהודים, ערבים, דרוזים, נוער וותיק ונוער עולה. נוער מנותק ונוער בסיכון, נערים עובדים ונערים לומדים.

חניכי התנועה מודרכים באופנים המתאימים להם סביב ערכי התנועה: שוויון דמוקרטיה, ציונות וצדק חברתי. בפעילות התנועה מושם דגש על מעורבת ומנהיגות.

בנוסף, הנוער העובד הינו הגוף היציג על פי חוק של הנערים העובדים בישראל ועוסק בארגונם, חינוכם, ליווים המקצועי, הגנה על זכויותיהם.

 

תנועת הבוגרים – מרח"ב (מחדשי רעיון החלוץ בישראל

מזה למעלה מ-20 שנה פועלת תנועת הבוגרים לחידוש רעיון החלוץ בישראל. מתוך תפישה מעודכנת של האתגרים העומדים בפני החברה הישראלית של היום פועלת התנועה לאיגודם של גרעיני צעירים, חדורי רצון ואמונה בעשייה חלוצית, ומלווה אותם בכל שלביה של ההגשמה. החברים בוחרים לקיים אורח חיים שתפני-משימתי, וחיים בקבוצות בכל רחבי הארץ.

קהיליית קיבוצי הקבוצות השתפנית משימתית של דרור ישראל

קיבוץ המחנכים עכו צילום- קמינסקי ירון של דרור ישראל

קהיליית קיבוצי הקבוצות של דרור ישראל מאגדת לתוכה את החברים הבוגרים אשר בחרו להמשיך באורח חיים שתפני ומשימתי גם אחרי גיל 30, 40 ו-50… כמו התנועות הצעירות ממנה החברות בדרור ישראל, גם קהיליית קיבוצי הקבוצות מחויבת לעשייה החינוכית והחברתית, תוך התאמה של אופני הפעולה לאורח החיים הבוגר. מאז קמה – לפני כעשור – היא מהווה מרחב לצמיחתם של מפעלים התיישבותיים, חינוכיים ואנושיים

תנועת "דרור ישראל" פועלת בכל רחבי ורובדי החברה הישראלית. חבריה מחנכים כ-200 אלף ילדים, בני נוער וצעירים, במסגרות שונות – בתי ספר, מועדוני נוער, פעילות במסגרת תנועת "הנוער העובד והלומד" ועוד. הפעילות החינוכית מתקיימת תוך שימוש במגוון רחב של אופני פעילות ומתודות, בכלים פדגוגיים פורמליים ובלתי פורמליים. הפעילות החינוכית מיועדת לכלל הסקטורים בחברה הישראלית – יהודים – ותיקים ועולים חדשים, ערבים, בדואים, דרוזים, ילדים ובני נוער המגיעים מרקעים שונים בחברה הישראלית.

תנועת דרור ישראל רואה חשיבות עליונה בפעולה בקרב כלל מגזרי החברה הישראלית.חברת הנוער אשבל מבית דרור ישראל

  מהם המפעלים החינוכיים של תנועת דרור ישראל?

הפעילות החינוכית של חברי הקיבוצים בתנועת דרור ישראל כוללת:

 • סמינרים לבתי ספר וארגונים חינוכיים.
 • פעילות במרכזים חינוכיים ומוסדות.
 • הפעלת מרכזי זכויות לנערים עובדים.
 • ריכוז חברתי והדרכה ביישובים עירוניים וכפריים, יהודים, ערבים ודרוזים.
 • הדרכה וריכוז הפעילות בתנועת הנוער העובד והלומד.
 • הדרכת מסעות בני נוער למחנות הריכוז וההשמדה בפולין.
 • ליווי חברתי של מועצות אזוריות ובתי ספר.
 • הדרכה במוזיאונים.
 • פעילות במסגרת בתי הספר והמרכזים החינוכיים של "דרור בתי חינוך".
 • פעילות קיום משותף – יהודי-ערבי.
 • פעילות בקרב פליטים מרצח העם בדארפור וממלחמת האזרחים בסודן.

במסגרת הכשרת חבריה מקיימת תנועת דרור ישראל מפגשים רבים לשיחה וללמידה, המפגשים מתקיימים בפורומים שונים ומעניקים למחנכים את הכלים הדרושים להם לטובת הפעילויות החינוכיות השונות אותן הם מפעילים. חלק מההכשרות מתקיימות בשיתוף פעולה עם גורמים נוספים.

  אילו מפעלי תרבות וקהילה מתקיימים בדרור ישראל?

 • תמרה – סטודיו למחול, תנועה ויוגה ברחובות. הסטודיו מכיל מגוון רחב של שיעורי מחול, תנועה ויוגה לכל הרמות. השיעורים מתקיימים בסטודיו גדול ומרווח עם אווירה נעימה וביתית. מטרתנו הייתה ליצור מקום המשלב מקצועיות והעמקת המודעות לגוף באופן בריא, מיטיב ומחבר באווירה ביתית. הסטודיו הוקם על ידי חברים וחברות מתנועת דרור ישראל.
 • הג'אם בעכו – מועדון הופעות ומרכז תרבות ייחודי, שהוקם ומופעל ע"י חברי קיבוץ המחנכים של דרור ישראל בעכו, יחד עם צעירים נוספים מעכו ומהסביבה. מתוך האמונה שתרבות צריכה להיות דבר נגיש, יומיומי ופתוח לכולם, אנחנו נותנים במה להפקות מקור, ליוצרים בתחילת הדרך ולאמנים באשר הם. המקום מופעל בהתנדבות וללא מטרות רווח.
 • דרור לנפש – ההוצאה לאור של תנועת דרור-ישראל. ההוצאה נועדה לתת במה לחידוש השיח החלוצי על הגשמת החזון הציוני-סוציאליסטי במדינת ישראל, לעודד את העשייה הציונית והחברתית, ולהצמיח מחדש את הגרעין הנושא של הרעיון החלוצי במדינת ישראל. כל זאת לאור ערכי העבודה, ההגנה והשלום.
 • אל המשורר – להקת "אל המשורר" הוקמה בשנת 2005. ב-2010 הוציאה הלהקה את אלבומה הראשון: אל המשורר – חיים נחמן ביאליק. בסוף שנת 2016 הוציאה הלהקה את אלבומה השני: שני אדונים בשלג – שירי ולדיסלב שלנגל מגטו ורשה. שני אלבומי הלהקה הם תוצר של הפקה מוזיקלית עכשווית לצד תחקיר מקיף על נושא האלבום. אלבומי הלהקה יצאו בפורמט של ספר-דיסק, עם חומר רקע, תמונות ומסמכים שנאספו בארכיונים בארץ ובעולם. 

 מעוניינים להצטרף לפעילות?

מצטרפים לפעילות בדף יצירת קשר

כתבו עלינו ברשת

לקריאה נוספת עלינו, הנה מה שכתבו על תנועת דרור ישראל ברשת:

 

סגור לתגובות.