התיכון החברתי – שותפים שלך לדברים גדולים

התיכון החברתי הוא בית ספר חדש וראשון מסוגו בארץ שמשלב חינוך ברוח דיאלוגית, פתוחה ודמוקרטית עם חינוך למנהיגות, עשייה וצדק חברתי. בית ספר שפועל אחרת ומאפשר לכל נער לגלות ולממש את דרכו הייחודית. מקום איכותי, קטן וביתי, שמאמין בחופש בחירה, למידה מתוך סקרנות והנאה לצד פיתוח אחריות אישית חברתית.

 

 אז מהו בעצם התיכון החברתי?

 תיכון חברתי טבעהמפגש

במרכזו של התיכון החברתי עומד יסוד המפגש. מפגש בין חברי הקהילה, בין מבוגרים לצעירים, בין בני אדם לרעיונות ויצירה, בין בני אדם לבין הטבע. לכל תלמיד יש מחנך אישי שמלווה אותו לאורך ארבע שנים ומסייע לו לממש את דרכו הייחודית, חלומותיו ושאיפותיו. לכל מחנך לא יהיו יותר מעשרה חניכים אישיים מתוך הבנה שכל אדם הוא פלא ושדיאלוג אמיתי דורש פנאי והתמסרות.

הקבוצה

הכיתות הן קבוצות המונות עד 20 תלמידים ושני מחנכים. משפחה קטנה, שיש בה אחריות, חופש ושותפות.

הלמידה

הלמידה מתקיימת בקודים של חופש, בחירה ואחריות – התיכון החברתי מאמין בלמידה ומפגש מתוך חופש ומתוך בחירה. לכל לומד ומלמד אצלנו יש אחריות אישית על תהליכי הלמידה והיצירה, קצב המפגש ואופיו. בתיכון החברתי למידה טובה לא מוגבלת בזמן ובמקום, לכן לא תשמעו אצלנו צלצולים ותחוו למידה פתוחה במקומות מגוונים – טבע, סדנא, ים, עיר, גלריות, אולפני הקלטות… מקומות בהם מתרחשים החיים האמיתיים.

היצירות והפרויקטים

תיכון חברתי יצירהאצלנו לומדים כדי לפגוש את העולם וגם כדי להפוך אותו למקום יפה יותר. למה ללמוד רק מתוך ספרים כשאפשר לכתוב ספרים? ליצור מוזיקה, לבנות רהיטים מעץ, לביים ולהפיק הצגת תיאטרון, להפיק סרט.תהליכי השיקוף והמשוב נעשים כחלק מהפקת יצירות אלה. איננו משתמשים במבחנים ובציונים לשם הערכה.

צדק חברתי

בתיכון החברתי כל אחד יכול למצוא בעצמו ועם חבריו את הכוח והאומץ להוביל שינויים חברתיים בארץ ולהיאבק למען חברה טובה יותר, להקים פרויקט חברתי ולנהל אותו, כחלק מהיומיום בבית הספר. עומר יוסף – מורה בתיכון החברתי: "החלטתי להצטרף להקמת התיכון החברתי כי אני מחפש חוויה של שותפות עם התלמידים שלי. מקום שבאמת נהנים בו מללמוד ביחד."

מה ואיך לומדים?

הלימוד מחולק לשישה תחומי דעת אינטגרטיביים. תחומי הלימוד הרחבים מחברים למידה אקטואלית, ביקורתית ומבוססת תכנים ו"בעיות אמת" מעולמם של בני הנוער, עם למידה היסטורית, ספרות, אומנויות, תרבות, שפה, מדע וטכנולוגיה ברמה גבוהה. בנוסף לששה תחומים אלה, יתקיימו סדנאות יצירה שונות: נגרות, בישול, ריקוד, מוזיקה ואמנות פלסטית. למידה חוץ בית-ספרית – חיבור למומחים בשטח – בתיכון החברתי לכל לומד האפשרות להתחבר למומחה בתחומו מהקהילה או האקדמיה בתחום שונה – אומנות, מדעים, חברה וכלכלה, מחקר טכנולוגיה ולפתח מסלול למידה ייחודי משלו כחלק משבוע הלימודים.

ומה לגבי הבגרות והמשך החיים?

בגרות – לתלמידים המעוניינים בכך יינתן ליווי אישי ופרטני צמוד, עד להשגת תעודת בגרות מלאה. בוגרי ביה"ס יוכלו להשתלב בפרויקטים חברתיים וחינוכיים פורצי-דרך ברחבי הארץ.

תנאי קבלה:

עמידה בתנאי סף, ראיון אישי, סדנת הכרות. התיכון החברתי – חינוך איכותי עם שכ"ל חברתי. אנו בתיכון החברתי מאמינים שצדק חברתי מתחיל באפשרות של כל נער ונערה לקבל חינוך איכותי, ללא פשרות, ברמה הגבוהה ביותר בארץ.

תיכון חברתי מורים

הצוות החינוכי מי אנחנו? קבוצת מחנכים רב גילאית שבחרו להקים מקום ייחודי לבני ובנות נוער, מקום שמעניק כבוד אמיתי לגיל הנעורים; לחפש, לשאול שאלות, ללמוד באמת – על עצמנו ועל החיים סביבנו. פעילים למען שינוי החברה והמציאות החברתית והחינוכית בארץ. בית הספר ייפתח בשנה הקרובה בקרית אתא, והינו חלק' מרשת "דרור בתי חינוך".

פרטים במייל: hevrati@drornet.org.il   

ובדף הפייסבוק

 התיכון החברתי מפגש

מתוך: אתר המחאה החברתית J14

סגור לתגובות.