לא שורפים גשרים – בין יהודים וערבים

מרקם היחסים בין יהודים וערבים, בכל מקום בחברה הישראלית, זקוק לטיפול עדין ומעודד, ולא למתלהמים אלימים ומחרחרי ריב. פעולות תג מחיר – מטרתן אחת, להבעיר את השטח, ולעורר פעולות תגמול נגדיות שיגררו אותנו למעגל אלימות רצחני. מזל שהיסודות של החברה הישראלית בריאים ואיתנים.

ביום שני בערב, החליטו כמה "חבר'ה טובים" (הם עדיין לא נתפסו) להבהיר לתושבים הערבים של הכפר עכברה מי פה השולט. הם נכנסו לכפר, הנמצא למרגלות העיר צפת, ושייך מוניציפלית אליה, והציתו את המכוניות הראשונות שראו. אולי בכוונה כמו כל טרוריסט, או סתם בטיפשות, הם הציתו רכבים השייכים למשפחת חליחל. משפחה מבוססת, אשר מנהלת משרד עורכי דין במרכז העיר צפת. הם ריססו את הכתובת "אל תגעו בבנותינו" ו "תג מחיר".

פלייר: לא שורפים גשרים בין יהודים וערבים - לעולם אדם

פלייר: לא שורפים גשרים בין יהודים וערבים – לעולם אדם

הגענו לצפת, עיר המקובלים. עיר יפיפיה, עם שורשים והיסטוריה עתיקת יומין. באנו כדי לחזק את הכוחות המתונים שיש בעיר הזו, כוחות שצריכים לעמוד מול איומיים גזעניים ואלימים. באנו לחזק את ראש העיר אילן שוחט, שהביע שאט נפש מהמקרה המזעזע, ופעל להרגעת הרוחות לאחר 'מכתב הרבנים' הזכור לרע.

לעולם אדם בצפתפגשנו בצפת אנשים שחיים שנים ביחד, פגשנו אנשים שמבינים שלחיות אחד ליד השני, ערבים ויהודים זו אומנות, שיש ללמוד אותה. רבים מהתושבים הוקיעו את המעשים וטענו שהמציתים אינם תושבי צפת, ובאו כדי לחרחר ריב ומדון. פגשנו אדם מבוגר שנולד במרוקו, והסביר איך החיים בין היהודים למוסלמים במרוקו נראו  – שכנות טובה ופשוטה. ההבדלים הדתיים הלאומיים והתרבותיים הקימים יכולים גם לחבר, לא רק להרחיק.

הגענו לצפת עם הרבה זעם וכאב על האחים היהודים שלנו, שמוכנים להקריב ערכים כל כך מהותיים ביהדות כמו 'ואהבת את הגר' ו'חביב אדם הנברא בצלם' עבור חזיונות אפוקלפיטיים ואלימים.

ראש העיר אילן שוחט "צפת היא דוגמא ומופת של דו-קיום בכל הארץ"

ראש העיר אילן שוחט "צפת היא דוגמא ומופת של דו-קיום בכל הארץ"

יצאנו מצפת עם תחושה עזה שהיסוד החי בעם היהודי, היסוד הרוצה בקרבה ומפגש עם האחר, כי הוא אינו מפחד ממנו אלא להפך מבין כי יש לנו מה ללמוד אחד מהשני, הוא יסוד איתן וחי. יצאנו מצפת מאמינים כי, כפי שאמר ראש העיר, צפת היא דוגמא ומופת של דו-קיום בכל הארץ.

אנחנו נמשיך להתנגד לאלימות ולגזענות בכל מקום ולחזק את הכוחות המתונים השוחרים קיום משותף  ושלום.

לעולם אדם!

סגור לתגובות.